2.11.2017

Cyclocross: SP Middelkerke

Sanne Cant
Sanne Cant won in style the Elite Women's race, showing that beautiful jersey.
Mathieu van der Poel won in the Elite Men's race, but Lars van der Haar did great. Pity he missed the podium, still a good result in a difficult season.
B-day guy  Joris Nieuwenhuis won in Th U23 Men's race, while Jelle Camps won among the junior Men.

Lars van der Haar:
"4th in the last SP of Middelkerke. Bummer I didn't make podium :( how ever this many people at my camper makes up for it all! :-) #thanks"

RESULTS
Elite Women
1 Sanne Cant (Bel) IKO Enertherm-Beobank 0:49:33  
2 Sophie De Boer (Ned) Kalas-NNOF 0:00:09  
3 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:07  
4 Maud Kaptheijns (Ned) Team Steylaerts 0:01:08  
5 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:22  
6 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team 0:01:27  
7 Laura Verdonschot (Bel) Marlux-Napoleon Games 0:01:50  
8 Elle Anderson (USA) Elle Anderson Racing 0:02:52  
9 Loes Sels (Bel) Telenet Fidea Lions 0:03:19  
10 Alicia Franck (Bel) 0:03:40  
11 Karen Verhestraeten (Bel) 0:04:09  
12 Pauline Delhaye (Fra) 0:04:29  
13 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 0:04:32  
14 Annemarie Worst (Ned) 0:04:48  
15 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:05:07  
16 Veerle Goossens (Ned) 0:05:15  
17 Suzanne Verhoeven (Bel) 0:06:33  
18 Geerte Hoeke (Ned) 0:06:41  
19 Amira Mellor (GBr) NEXT Wyman/Kona 0:06:42  
20 Linda Ter Beek (Ned) 0:07:13  
21 Esther Van Der Burg (Ned) 0:07:24  
22 Julie Wright (USA) 0:07:54  
23 Shana Maes (Bel) 0:08:47  
24 Aurelie Vermeir (Bel)  
25 Jinse Peeters (Bel)  
26 Kim Van De Putte (Bel)  
27 Julie Van De Velde (Bel)  
28 Irene Gerritsen (Ned)  
Mathieu van der Poel
29 Christine Vardaros (USA)  
30 Meg De Bruyne (Bel)  
31 Erin Faccone (USA)  
32 Tine Rombouts (Bel)  
33 Lise Van Wunsel (Bel)  
34 Jo Blanchaert (Bel)  
35 Anke Van Rompay (Bel)  
36 Valerie Boonen (Bel)
Elite Men
1 Mathieu Van der Poel (Ned) Beobank-Corendon 0:56:26  
2 Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice 0:00:20  
3 Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus 0:00:30  
4 Lars van der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin 0:00:37  
5 Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts 0:00:59  
6 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:25  
7 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon 0:01:46  
8 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 0:01:55  
9 Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus 0:01:58  
Joris Nieuwenhuis
10 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleon Games 0:02:03  
11 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:02:06  
12 Wietse Bosmans (Bel) Beobank-Corendon 0:02:11  
13 Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice 0:02:15
U23 Men
1. Joris Nieuwenhuis
2. Quinten Hermans
3. Nicolas Cleppe
Jelle Camps
Junior Men
1. Jelle Camps
2. Yentl Bekaert
3. Toon Vandebosch.

No comments: